Thermaltake Toughpower GT 1000W ATX3.1 GEN5 80+ Gold
SKU:
067f1ff02847
€ 175,00
Available to order [Warehouse stock]
€ 175,00
Available to order [Warehouse stock]
The fully modular Toughpower GT series is designed to deliver 80 PLUS Gold efficiency and is compatible with ATX 3.1 standards. Its native PCIe 12V-2×6 (12+4 pin) modular interface efficiently powers PCIe 12+4 pin graphics cards. Backed by an extensive 5-year warranty, the Toughpower GT series meets the needs of value-oriented users seeking a new power supply with reliable performance.
Main Power (24Pin) X 1
ATX 12V (4+4Pin) X 2
PCIe (6+2Pin) X 4
PCIe (12+4Pin) X 1
SATA (5Pin) X 6
Peripheral(4Pin) X 4
Available on backorder
| Brand | Inter Tech |
|---|---|
| Max Power | 700W |
| Certification | 80PLUS Gold |
| PCI-E connector | 4 |
| Sata Connector | 6 |
| Cooling | 140 mm Fan |
| HDD Connector | 3 |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 1200W |
| Pure Power Rated | 1200W |
| Certification | 80PLUS Gold |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 1200W |
| Pure Power Rated | 1200W |
| Certification | 80PLUS Gold |
| PCI-E connector | 3 |
| Sata Connector | 3 |
| Cooling | 120 mm Fan |
| HDD Connector | 1 |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 1000W |
| Pure Power Rated | 1000W |
| Certification | 80PLUS Gold |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 600W |
| Pure Power Rated | 600W |
| Certification | 80PLUS Gold |
| PCI-E connector | 1 |
| Sata Connector | 2 |
| Cooling | 120 mm Fan |
| HDD Connector | 1 |
No account yet?
Create an Account