or
- Uniross Alkaline Coin Cells Battery AG08, available in a convenient blister of 10, provide reliable performance with steady voltage output, ensuring a dependable and stable energy supply for a range of small electronic devices
- Designed to maintain consistent power, these batteries are ideal for devices that require constant energy
- With a long shelf life, they remain reliable even after extended storage
- Compact in size, they fit seamlessly into devices such as watches, calculators, and remote controls
- Safe and environmentally friendly, these batteries are a trustworthy choice for powering your essential electronics
Other names for these batteries
- AG8, LR1120, 391, GP91A, SR1120W, 191, G8, V8GA, KA55, and L1121
—
- Battery Type : AG08
- Nominal Voltage (V) : 1.5
- Weight Approx (g) : 0.72
- Diameter (mm) : 11.5
- Height (mm) : 2.2
- Shelf life : 5 Years
—
Related Products
GP Ultra Alkaline Battery PP3 9V 656.020UK
Available on backorder
SKU:
15879
| Brand | GP |
|---|---|
| Battery Type | PP3 9V |
| Voltage | 9V |
Duracell Alkaline C Plus Batteries 2pcs
Available on backorder
SKU:
23499
| Brand | Duracell |
|---|---|
| Battery Type | C |
| Voltage | 1.5V |
Uniross A27 Alkaline Micro Battery (5pack)
Available on backorder
SKU:
20970
| Brand | Uniross |
|---|---|
| Battery Type | A27 |
| Voltage | 12V |
Verbatim Alkaline 9V 1pc Batteries
Available on backorder
€ 2,29
SKU:
25670
| Brand | Verbatim |
|---|---|
| Battery Type | PP3 9V |
| Voltage | 9V |












