Zyxel GS1200-8HP v2 is more than just a typical PoE switch. It comes with an easy-to-use web configuration to prioritize,limit and/or protect network traffics. It has been designed specifically for customers who require simple control functions for office network management.
- 60 Watts of total output on 4 Gigabit PoE ports
- Link aggregation increases bandwidth between 2 Ethernet ports
- Quality of Service for better traffic control
- Multicast IGMP snooping v1/v2 and v3 compatible for streaming applications
- Virtual LAN for enhanced network security
- Easy web management
- Advanced energy-savingsat work
—
—
Related Products
Dahua PoE Switch 16port+2GUP 135W SF1018LP
Available on backorder
€ 229,00
SKU:
25262
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Ethernet Speed | Fast Ethernet |
| Ethernet Ports | 16 |
| Long Distance POE | Up to 250 Meters |
| Poe Ports | 16 |
| Power | 135W |
| Total PoE Power | 135W |
| Max. Watt per Port | 60W |
| Type | Unmanaged |
| Metal | |
| Desktop/Wall/Rack | |
| 802.3af/at | |
| 2 x RJ45 | |
| VoIP Phones, IP Cameras |
Cudy FS1010PG 8-Port PoE Switch + 2 GbE Uplink 120W with UK Plug
Available on backorder
€ 59,99
SKU:
25392
Zyxel Switch Multi-Gig 8-Port GbE + 2.5GbE + 10G SFP XGS1010-12
Available on backorder
€ 174,99
SKU:
26600
| Brand | Zyxel |
|---|---|
| Ethernet Speed | 2.5 Gigabit |
| Ethernet Ports | 10 |
| Type | Unmanaged |
| Housing | Metal |
| SFP Ports | 2 |
Zyxel Switch Multi-Gig 8-Port 10GbE + 10G+ SFP XS1930-10
Available on backorder
€ 639,00
SKU:
27160
| Brand | Zyxel |
|---|---|
| Ethernet Speed | 10 Gigabit |
| Ethernet Ports | 8 |
| Type | Managed |
| Housing | Metal |
| Mounting | Rackmounted |
| Gigabit Uplink Ports | 2 x SFP |
