Cougar MX600 Air White
SKU:
26da5fefd34a
€ 75,01
| Brand | Cougar |
|---|
Available to order [Warehouse stock]
The airflow-prioritized design of the MX600 Air is a perfect storm of optimized cooling: a square-perforated front panel, an airflow-guiding ramp, and support for up to 360mm water cooling.
At a glance
Specifications
Dimensions (WxHxD) : 210(W) x 485(H) x 460(D) (mm)
I/O Panel : USB 3.0 Type-A x 2, 4 Pole Headset Audio Jack, RGB Button
3.5″ Drive Bay : 1
2.5″ Drive Bay : 2+1 (converted from 3.5″ drive bays)
Expansion Slots : 7
Cooling Fan Support : Front 120mm x 3 / 140mm x 3 ( Pre-installed ) – Top 120mm x 3 / 140mm x 2 – Rear 120mm x 1 ( Pre-installed ) – Speed 1000 ± 10% RPM – Connector 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) – Maximun Number of Fans 7
Water Cooling Support : Front 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm – Top 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm – Rear 120mm
RGB Hub Sync with M/B : Yes
Max. Graphics Card Length : 400(mm)
Max. CPU Cooler Height : 165(mm)
Max. PSU Length : 180(mm)
| Brand | Cougar |
|---|
Available on backorder
| Brand | Asus |
|---|---|
| Size | ATX |
| USB 3.0 Port | 2x Front |
| Graphic Card Support | up to 407mm |
| Fan Included | Yes |
| Liquid Cooling Support | Yes |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Size | ATX |
| USB 3.0 Port | 1 |
| Graphic Card Support | up to 310mm |
| USB 2.0 Port | 2 |
| Fan Included | Yes |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Size | Micro ATX |
| USB 3.0 Port | 1 |
| Graphic Card Support | up to 300mm |
| USB 2.0 Port | 1 |
| Liquid Cooling Support | Yes |
Available on backorder
No account yet?
Create an Account