The ViewSonic VX24G1-HD is a 24” FHD monitor featuring HDMI and DisplayPort. It is also equipped with SuperClear® IPS technology, delivering stunning image quality with brilliant visual performance. While the VX24G1-HD's high 180Hz refresh rate supports smooth visuals and minimal input lag. You may think it doesn’t get better than this, but it does. Not only will you get the job done — be it grueling gaming sessions, video and photo editing, or office assignments — you'll be working on a sleek, beautifully designed monitor.
- SuperClear IPS panel
- 180Hz refresh rate delivers fluid visuals
- Rapid 1ms MPRT ensures crisp images
- G-Sync Compatible eliminates screen tearing and reduce stuttering
- HDR10 delivers stellar contrast and color accuracy
- HDMI, DisplayPort inputs for simple connectivity
—
—
Related Products
Viewsonic Monitor VG 27” 2K IPS 75Hz Frameless/Ergonomic/Pivot/USB-C/PD/Speakers VG2709-2K-MHDU-2
Available on backorder
SKU:
27529
| Brand | Viewsonic |
|---|---|
| Size | 27 inch |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Curvature | Flat |
| Speaker | Yes |
| Power Delivery | Yes |
| USB-C | Yes |
| Video Input | HDMI,DP,USB-C |
| Ergonomic Stand | Yes |
| 75Hz | 75Hz |
| Yes |
Viewsonic Monitor VG 27” Full-HD IPS 100Hz Ergonomic/Pivot/Speakers VG2708A-MHD
Available on backorder
SKU:
27528
| Brand | Viewsonic |
|---|---|
| Size | 27 inch |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Curvature | Flat |
| Speaker | Yes |
| Video Input | HDMI,DP,VGA |
| Ergonomic Stand | Yes |
| Pivot | Yes |
| Refresh Rate | 100Hz |