Cougar power ATLAS 750
SKU:
49395535e9ed
€ 79,00
| Brand | Cougar |
|---|
Available to order [Warehouse stock]
€ 79,00
| Brand | Cougar |
|---|
Available to order [Warehouse stock]
COUGAR ATLAS series is high-quality 80 PLUS Bronze certified with flawless power delivery, efficiency, silence and durability. It is the best choice for those who are looking for a high value and reliable power supply.
Features
80 PLUS Bronze Certified
Superior fan Curve Tuning
Single 12V DC Source
PF value up to 99%
Compatible with the latest PC
Support PCI express 4.0 next-generation graphics cards with 8(6+2) pin PCI-E connector
FULL PROTECTIONS WITH SCP, OCP, OVP, UVP, OPP
80 PLUS Bronze Certified Up to 86% efficiency power conversion to cut down your electricity bill
| Brand | Cougar |
|---|
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 1200W |
| Pure Power Rated | 1200W |
| Certification | 80PLUS Gold |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 1000W |
| Pure Power Rated | 1000W |
| Certification | 80PLUS Gold |
Available on backorder
| Brand | Armaggeddon |
|---|---|
| Max Power | 800W |
| Pure Power Rated | 800W |
| Certification | 80PLUS Gold |
| PCI-E connector | 3 |
| Sata Connector | 2 |
| Cooling | 120 mm Fan |
| HDD Connector | 1 |
Available on backorder
| Brand | Inter Tech |
|---|---|
| Max Power | 650W |
| PCI-E connector | 2 |
| Sata Connector | 4 |
| Cooling | 120 mm Fan |
No account yet?
Create an Account