- 4K Resolution with HDR Technology
- F1.0 Super Aperture
- True Color Night Vision in the Dimmest Light
- Person/Vehicle/Animal Detection
—
Video & Audio
- Image Sensor : 1/1.8" CMOS sensor
- Resolution : 3840*2160(8Megapixels)@25FPS
- Lens : f=4mm F=1.0, with IR Cut
- Video Compression : H.265/H.264
- Field of View : Horizontal: 93.2°/Vertical: 48.2°/Diagonal: 111.6°
- Day & Night : Color night vision
- Infrared Night Vision : N/A
- Color Night Vision : 3pcs/2.8W/3000K/400Lumens
- Frame Rate : Main stream: 2fps – 25fps(default: 25fps)/Sub stream: 4fps – 15fps(default: 10fps)
- Code Rate : Main stream:2048Kbps -8192Kbps(default: 6144Kbps)/Sub stream: 64Kbps – 512Kbps(default: 256Kbps)
- Audio : Two-way audio
Power Requirements
- PoE : IEEE 802.3af, 48V Active
- DC Power : DC 12.0V⎓1A, <12W
Interface
- Power Port : DC power port
- Ethernet Port : One 10M/100Mbps RJ45
- SD Card Slot : Supports Max. 256GB microSD card
- Reset Button : YES
- Audio In/Out : Built-in microphone & speaker
OS Supported
- Browsers Supported : Edge, Chrome, Firefox, Safari :
- PC : Windows, Mac OS; Smartphone: iOS, Android
- Protocols & Standards : HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, HTTP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P
Software Features
- Maximal User Access : 20 Users (1 admin account & 19 user accounts); Support up to 12 simultaneous video streams (10 substreams & 2 mainstreams)
Other Features
- Smart Alarm : Motion detection/person detection/vehicle detection/animal detection
- Recording Modes : Motion-triggered recording (default); Scheduled recording; 24/7 recording
- HDR : YES
- Time Lapse : YES
- Smart Home Compatibility : Google Assistant
Working Environment
- Temperature : Operating temperature: -10°C~+55°C (14°F~131°F)
- Humidity : Operating humidity: 10% ~ 90%
- Weatherproof : IP67
Mechanical
- Dimensions : Φ 117.4x 103.8mm
- Weight : 515g
Warranty
- Limited Warranty : 2-year limited warranty
—
Specification
General
| Brand | Reolink |
|---|
Related Products
Dahua NVR 32ch 2HDD 160Mbps H265 NVR4232-4KS3
Available on backorder
€ 411,00
SKU:
25422
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Channels | 32 |
| Max Live View Resolution | AI disabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 2-channel 8 MP@30 fps; 3-channel 5 MP@30 fps; 4-channel 4 MP@30 fps; 8-channel 1080p@30 fps AI enabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 1-channel 8 MP@30 fps; 2-channel 5 |
| Max Input/Record | 160Mbps/160Mbps |
| Compression | Smart H.265+/H.265/ Smart H.264+/H.264 |
| HDD | 2 Disk Up to 20TB |
| Audio | 1 Input, 1 Output |
| Alarm | 4 Channel In, 2 Channel Out |
Dahua NVR 8ch 1HDD 80mbps H265 NVR4108HS-EI
Available on backorder
€ 271,00
SKU:
24554
| Brand | Dahua |
|---|---|
| AI Features | SMD,Face Detection,Perimeter Protection |
| Channels | 8 |
| Max Live View Resolution | AI disabled: 2-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 4-channel 8 MP@30 fps; 6-channel 5 MP@30 fps; 8-channel 4 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 3-channel |
| Max Input/Record | 80Mbps/80Mbps |
| Poe Ports | No |
| Compression | Smart H.265+/H.265/ Smart H.264+/H.264 |
| HDD | 1 Disk Up to 16TB |
| Audio | 1 Input, 1 Output |
| Audio In,Audio Out |
Dahua IP 4.0MP Dome 2.8mm Dual Illumination WDR HDW1439V-A-IL
Available on backorder
€ 117,00
SKU:
26357
| Brand | Dahua |
|---|---|
| AI Features | PersonDetection |
| Camera Resolution | 4.0MP |
| Housing Type | Dome |
| Compression | Smart H.265+/H.265/ Smart H.264+/H.264 |
| Full-Color | Yes |
| Illumination Distance | Up to 30m |
| Lens | Fixed |
| Lens Size | 2.8mm |
| 120dB true WDR | 120dB true WDR |
| Built-in Mic | Built-in Mic |
Reolink KIT 8xChNVR+4x12MP Dome+2TB NVR RLK8-1200D4-A
Available on backorder
€ 599,00
SKU:
26191
| Brand | Reolink |
|---|---|
| AI Features | Person,Vehicle Detection,Pet Detection |
| Camera Resolution | 12.0MP |
| Housing Type | Dome |
| Channels | 8 |
| Max Live View Resolution | 8ch@4K |
| Poe Ports | 8 |
| Compression | H.265/H.264 |
| HDD | 2 Disk Up to 6TB |
| Fixed | Fixed |
| 4.0mm | 4.0mm |
| Up to 30m | Up to 30m |
| Built-in Mic | Built-in Mic |
