- Max. 30fps@1080P
- HD and SD output switchable
- 3.6mm fixed lens
- Max. IR length 20m, Smart IR
- IP67, DC12V
—
Camera
- Image Sensor : 1/2.7" CMOS
- Effective Pixels : 1920(H)×1080(V), 2MP
- Scanning System : Progressive
- Electronic Shutter Speed : PAL: 1/25~1/100000s / NTSC: 1/30~1/100000s
- Minimum Illumination : 0.04Lux/F1.85, 30IRE, 0Lux IR on
- S/N Ratio : More than 65dB
- IR Distance : Up to 20m (66feet)
- IR On/Off Control : Auto / Manual
Lens
- Lens Type : Fixed lens / Fixed iris
- Mount Type : Board-in
- Focal Length : 3.6mm
- Max Aperture : F1.85
- Angle of View : H: 93° ( 54.7°)
- Focus Control : N/A
- Close Focus Distance : 800mm (2000mm)
Video
- Resolution : 1080P (1920×1080)
- Frame Rate : 25/30fps@1080P, 25/30/50/60fps@720P
- Video Output : 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (Can switch)
- Day/Night : Auto (ICR) / Manual
- OSD Menu : Multi-language
- BLC Mode : BLC / HLC / DWDR
- WDR : DWDR
- Gain Control : AGC
- Noise Reduction : 2D
- White Balance : Auto / Manual
- Smart IR : Auto / Manual
Certifications
- CE (EN55032, EN55024, EN50130-4)
- FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014)
Interface
- Audio Interface : N/A
Eelectrical
- Power Supply : 12V DC ±30%
- Power Consumption : Max. 2.7W (12V DC, IR on)
Environmental
- Operating Conditions : -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH * Start up should be done at above -40°C (-40°F)
- Storage Conditions : -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH
- Ingress Protection & Vandal Resistance : IP67
Construction
- Casing : Plastic
- Dimensions : 70mm×70mm×149mm (2.76"×2.76"×5.87")
- Net Weight : 0.14kg (0.31lb)
- Gross Weight : 0.17kg (0.37lb)
—
Specification
General
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
Related Products
Dahua HDCVI 2.0MP Bullet 3.6mm HFW1200CL-IL-A-S6
Available on backorder
SKU:
24948
Dahua XVR 4K 4channels H265+ XVR5104HS-4KL-I3
Available on backorder
€ 236,00
SKU:
23026
| Brand | Dahua |
|---|---|
| DVR Channels | 4 |
| DVR Protocols | HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP |
| HDD | 1 Disk Up to 10TB |
| Max Record Resolution | CH01-04: 4K |
Dahua HDCVI 5.0MP PT Dual Illumination 2.8mm PT1500A-IL-A
Available on backorder
€ 118,00
SKU:
27276
Dahua HDCVI 5.0MP Dome 2.8mm HDW1509T-A-LED-0280B-S3
Available on backorder
SKU:
28289
Dahua HDCVI 5.0MP Dome 2.7-13.5mm HDW1500T-Z-A-2712-S2
Available on backorder
€ 125,00
SKU:
29398
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Housing Type | Dome |
| Camera Protocols | AHD/CVI/TVI/CVBS |
| Camera Resolution | 5.0 MP |
| Lens Type | Motorised |
| Lens Size | 2.7-12mm |
| IR Distance | Up to 60m |
| WDR | 120dB true WDR |
| Starvis | YES |
| Built-in Siren | Built-in Siren |
