Max. 30fps@1080P
HD and SD output switchable
2.8mm
Max. IR length 20m, Smart IR
DC12V
—
Camera
- Image Sensor : 1/2.7" CMOS
- Effective Pixels : 1920(H)×1080(V), 2MP
- Scanning System : Progressive
- Electronic Shutter Speed : PAL: 1/25~1/100000s / NTSC: 1/30~1/100000s
- Minimum Illumination : 0.04Lux/F1.85, 30IRE, 0Lux IR on
- S/N Ratio : More than 65dB
- IR Distance : Up to 20m (66feet)
- IR On/Off Control : Auto / Manual
Lens
- Lens Type : Fixed lens / Fixed iris
- Mount Type : Board-in
- Focal Length : 2.8mm
- Max Aperture : F1.85
- Angle of View : H: 93° (103°, 54.7°)
- Focus Control : N/A
- Close Focus Distance : 800mm
Video
- Resolution : 1080P (1920×1080)
- Frame Rate : 25/30fps@1080P, 25/30/50/60fps@720P
- Video Output : 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (Can switch)
- Day/Night : Auto (ICR) / Manual
- OSD Menu : Multi-language
- BLC Mode : BLC / HLC / DWDR
- WDR : DWDR
- Gain Control : AGC
- Noise Reduction : 2D
- White Balance : Auto / Manual
- Smart IR : Auto / Manual
Certifications
- CE (EN55032, EN55024, EN50130-4)
- FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014)
Interface
- Audio Interface : N/A
Electrical
- Power Supply : 12V DC ±30%
- Power Consumption : Max. 2.3W (12V DC, IR on)
Environmental
- Operating Conditions : -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH
- Start up should be done at above -40°C
- Storage Conditions : -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH
- Ingress Protection & Vandal Resistance : NA
Construction
- Casing : Plastic
- Dimensions : 85mm×85mm×69mm
- Net Weight : 0.09kg
- Gross Weight : 0.13kg
—
Specification
General
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
Related Products
Dahua XVR 1080P 16channels H.265 Penta-brid WizSense XVR5216AN-I3
Available on backorder
€ 498,00
SKU:
24302
| Brand | Dahua |
|---|---|
| DVR Channels | 16 |
| DVR Protocols | HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP |
| HDD | 2 Disk Up to 16TB |
| Max Record Resolution | CH01-16: 4K |
| Max Recording Rate | All channel 5M-N(1~10fps); 4M-N/1080P(1~15fps); 1080N/720P/960H/D1/CIF (1~25/30fps) Sub stream: D1/CIF(1~15fps) |
| Extras | 1ch RCA Out/1ch RCA In |
| Compression | AI Coding/H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
Dahua XVR 1080P 16channels XVR5116HS-I3
Available on backorder
€ 367,00
SKU:
23247
| Brand | Dahua |
|---|---|
| DVR Channels | 16 |
| DVR Protocols | HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP |
| HDD | 1 Disk Up to 16TB |
| Max Record Resolution | CH01-16: 5M-N/1080P |
| Max Recording Rate | All channel 5M-N(1~10fps); 4M-N/1080P(1~15fps); 1080N/720P/960H/D1/CIF (1~25/30fps) Sub stream: D1/CIF(1~15fps) |
Dahua XVR 4K 4channels H265+ XVR5104HS-4KL-I3
Available on backorder
€ 236,00
SKU:
23026
| Brand | Dahua |
|---|---|
| DVR Channels | 4 |
| DVR Protocols | HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP |
| HDD | 1 Disk Up to 10TB |
| Max Record Resolution | CH01-04: 4K |
Dahua HDCVI 5.0MP PT Dual Illumination 2.8mm PT1500A-IL-A
Available on backorder
€ 118,00
SKU:
27276
Dahua HDCVI 8.0MP Dome Motorised 2.7-13.5mm HDW1801T-Z-A
Available on backorder
€ 207,00
SKU:
21813
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Housing Type | Dome |
| Camera Protocols | AHD/HDCVI/TVI/CVBS |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Lens Type | Motorised |
| Lens Size | 2.7-13.5mm |
| IR Distance | Up to 60m |
| WDR | 120dB true WDR |
| Audio | Built-in Mic |
