- Max. 4K resolution, real-time video transmission
- CVI/CVBS/AHD/TVI switchable
- Fixed lens (2.8mm; 3.6mm;6mm optional)
- Max. IR length 30m, Smart IR
- IP67, 12V±30%DC
—
Camera
- Image Sensor : 1/2.7 inch CMOS
- Effective Pixels : 3840 (H)× 2160 (V), 4K
- Scanning System : Progressive
- Electronic Shutter Speed : PAL: 1/25s–1/100000s / NTSC: 1/30s–1/100000s
- S/N Ratio : >65dB
- Minimum Illumination : 0.03Lux/F2.0, 30IRE, 0Lux IR on
- Fill Light Working Distance : 30 m (98.4 ft)
- IR On/Off Control : Auto; manual
- IR LED Number : 12
Lens
- Lens Type : Fixed-focal
- Mount Type : M12
- Focal Length : 2.8mm
- Max. Aperture : F2.0
- Angle of View : 2.8mm: 125° x 105° x 56° (diagonal x horizontal x vertical)
- Iris Type : Fixed iris
- Close Focus Distance : 2.8mm: 1.0 m (3.3 ft)
Video
- Frame Rate : CVI: 4K@25/30fps; 4K@15fps; 5M@20fps; 4M@25fps/30fps; / AHD: 4K@15fps; / TVI: 4K@15fps; / CVBS: 960H
- Resolution : 4K (3840 × 2160); 5M (2592 × 1944); 4M (2560 × 1440); 960H (960 × 576/960 × 480)
- Day/Night : Auto switch by ICR
- BLC : BLC/HLC/WDR
- WDR : DWDR
- White Balance : Auto; manual
- Gain Control : Auto; manual
- Noise Reduction : 2D NR
- Smart IR : Yes
- Mirror : Off/On
- Privacy Masking : Off/On (8 area, rectangle)
Certifications
- CE (EN55032, EN55024, EN50130-4,EN60950-1)
- FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014)
- UL (UL60950-1+CAN/CSA C22.2 No.60950-1)
Port
- Video Output : Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Power
- Power Supply : 12V ±30% DC
- Power Consumption : Max 4.3W (12V DC, IR on)
Environment
- Operating Temperature : -40°C to +60°C (-40°F to 140°F);<95% (non-condensation)
- Storage Temperature : -40°C to +60°C (-40°F to 140°F);<95% (non-condensation)
- Protection Grade : IP67
Structure
- Casing : Metal throughout the whole casing
- Camera Dimensions : φ93.4mm×79.4mm ( φ3.68"×3.13" )
- Net Weight : 0.27 Kg
- Gross Weight : 0.35 Kg
—
Specification
General
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
Related Products
Dahua HDCVI 2.0MP Bullet 3.6mm Full Color HFW1239TLM-A-LED-S2
Available on backorder
SKU:
24018
Dahua XVR 1080P 16channels XVR5116HS-I3
Available on backorder
€ 367,00
SKU:
23247
| Brand | Dahua |
|---|---|
| DVR Channels | 16 |
| DVR Protocols | HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP |
| HDD | 1 Disk Up to 16TB |
| Max Record Resolution | CH01-16: 5M-N/1080P |
| Max Recording Rate | All channel 5M-N(1~10fps); 4M-N/1080P(1~15fps); 1080N/720P/960H/D1/CIF (1~25/30fps) Sub stream: D1/CIF(1~15fps) |
Dahua HDCVI 2.0MP Bullet 2.7-12mm Starlight Motorized HFW1231R-Z-A
Available on backorder
SKU:
23042
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Housing Type | Bullet |
| Camera Protocols | AHD/HDCVI/TVI/CVBS |
| Camera Resolution | 2.0MP |
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Size | 2.7-12mm |
| IR Distance | Up to 80m |
| WDR | 130dB true WDR |
| Starvis | YES |
| Built-in Mic |
Dahua HDCVI 2.0MP Dome 2.8mm T1A21
Available on backorder
SKU:
20036
Dahua HDCVI 8.0MP Dome Motorised 2.7-13.5mm HDW1801T-Z-A
Available on backorder
€ 207,00
SKU:
21813
| Brand | Dahua |
|---|---|
| Housing Type | Dome |
| Camera Protocols | AHD/HDCVI/TVI/CVBS |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Lens Type | Motorised |
| Lens Size | 2.7-13.5mm |
| IR Distance | Up to 60m |
| WDR | 120dB true WDR |
| Audio | Built-in Mic |
